Carve wood effortlessly and safely with this professional electric woodcarver set, powered by AC220V~240V. This durable, lightweight machine comes with five interchangeable accessory blades to suit various carving needs.
1 piece
In stock
Share
Japan Postl EMS FedEx
🔒 Secure checkout (Credit Card, Bank Transfer, & PayPal available)
✈️ Get your order in as soon as three days*
🌏 Worldwide shipping available
💰 Save on shipping when you buy multiple items
* Incl. VAT excl. Shipping
Say goodbye to fatigue with the Automach Power Carver Tool, powered by AC220V~240V. This efficient electric wood carving tool speeds up carving 3-5 times faster than traditional methods while using only one-third of the effort. The Automach electronic woodcarver accommodates various chisel sizes and shapes, offering a new level of convenience for all your wood carving projects.
Other voltage available (sold separately):
• AC110v~120v
This amazing tool consists of the following parts:
• Body (size approximately at 228mm x 44mm, weighing approximately 800g or 2lbs)
• Reciprocation Head
• 12mm Wrench
• Hanger
• European E Type Power Plug
This starter set also comes with five accessory blades, each 30mm in length:
• 6mm Round Chisel
• 12mm Round Chisel
• 6mm U-Gouge Chisel
• 6mm Flat Chisel
• 10mm 90° V-Gouge Chisel
Technical characteristic Value
Item ID 45027
Condition New
Model HCT-30A AC220V-240V
Manufacturer Automach
Manufacturing country Japan
Net weight 1000 g
Weight 1300 g
Dimensions 285×120×85mm